kontakt

BLATY

Blaty granitowe to element wyposażenia i wykończenia wnętrz o wysokim standardzie i estetyce. Stosowane są one również do produkcji mebli oraz jako elementy wykończenia wnętrz, w szczególności na blaty kuchenne, łazienkowe, blaty stołowe, blaty stołów lub biurek, lady sklepowe, bankowe, hotelowe, czy też lady gastronomiczne i inne tego typu. Do produkcji blatów stosuje się także konglomeraty np. kwarcowo-żywiczne, które swoimi parametrami są bardzo zbliżone do granitu. Ich zaletą jest możliwość uzyskania każdego „nienaturalnego”  wzoru i koloru powierzchni.

Blaty charakteryzują się: 

- bogatym wzornictwem i estetyką,
- łatwością montażu i konserwacji,
- trwałością i odpornością na działanie różnych czynników zewnętrznych.

Obecnie na skalę przemysłową są one produkowane  z wykorzystaniem technologii CAD-CAM (komputerowe projektowanie, oferowanie (wizualizacja) oraz produkcja z pomocą komputera). Najnowszej generacji maszyny „typu” CNC odwzorowywują projekty blatów z bardzo wysoką dokładnością.

Tego typu maszyny pozwalają uzyskać nieosiągalną do tej pory dokładność zaprojektowanego kształtu blatu oraz pozwalają  wykonać wiele rodzajów profili na bokach blatów oraz na krawędziach wycinanych otworów, których do tej pory nie można było wykonać ręcznie bądź  na prostych maszynach. Przy pomocy maszyn CNC można wykonać także ociekacze (bardzo pracochłonne) lub wykonać w ogóle blat łącznie z otworem z jednego, grubego (np. na 15 cm) monolitu. To z kolei pozwala  zamontować  w blatach granitowych każdy typ zlewu czy umywalki spośród  produkowanych obecnie. Wreszcie w blatach kasowych  można wykonać cylindryczne wycięcie pod okienko kasowe.

W blatach granitowych można tak samo zamontować ozdobne elementy metalowe, relingi itp. W  90% produkuje się blaty grubości 3 cm, ale można także produkować blaty grubości 2 cm (mogą być za delikatne) lub 4 cm (są ciężkie i droższe).

Dla osiągnięcia efektu „masywności” lub ciekawego profilu frontowego można stosować  maskownice lub podklejki. W blatach drewnianych, laminatowych itp. można także wmontowywać  płytki granitowe jako podstawki „termo-akumulacyjne” pod naczynia kuchenne. 

Ponieważ podczas produkcji blatów niezbędna jest woda, nie jest praktycznie możliwe wykonywanie jakichkolwiek poprawek, docięć, czy wierceń podczas montażu blatu. Wszystkie operacje powinny być wykonane przed montażem. Dlatego bardzo ważne jest precyzyjne wymierzenie i zaprojektowanie blatu.

© Morstone Trade
strony internetowe Wałbrzych
HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl